2019 – 44th Season

Lorem Ipsum

The Tempest

Directed by Saul Elkin

Prospero David Marciniak
Miranda Christine Turturro
Ariel Robyn Lee Horn
Caliban Phil Wackerfuss
Alonso David Lundy
Sebastian Brendan Cunningham
Antonio Brett Klaczyk
Ferdinand Brendan Didio
Gonzalo Tom Makar
Trinculo Chris J. Handley*
Stephano Norman Sham*
Spirits Heather Casseri
James DeLano
Zach Gammel
Mariners Angelo Heimowitz
Joseph Marciniak
Asst. Director / Fight Director Steve Vaughan
Choreographer Terri Filips Vaughan
Stage Manager Derek Moran
Assist. Stage Manager Ben Kulwanoski
Assist. Stage Manager Autumn Roza
Costume Design Ken Shaw
Costume Help Aaron Koscielniak
Sound Design & Original Music Tom Makar
Set Design David Dwyer
Lighting Design Emma Schimminger
Live Sound Reinforcement Tyler Furniss
Sound Playback Patrick Caughill
Sound System Design Chris Ballard
Wardrobe Mr. Alexei Carstensen
Dance Captain Heather Casseri
Fight Captain Angelo Heimowitz
Founder/Artistic Director Saul Elkin
Executive Managing Director Lisa Ludwig
Office Manager/Education Director Tracy Snyder
Executive Assistant/Office Manager Sean Crawford
Admin. Assistant/Community Outreach Brendan Didio
Accountant Chris Ruhland
Development Consultant Laura Scala
Technical Director Scott Richardson
Shakespearience Teacher Amelia Scinta
Merchandise Emma English
Membership Kathryn Sands
Maggie Rose Bontempo
Hill Concierge Kiana Duggan-Haas
Build Crew Kelly Astyk
Keith Chaney
Claudia Choroser
David Dwyer
Andrew Fish
Nathan Giarrizzo
Tiffany Jaramillo
Thomas Jones
Mariangela Mercurio
Jessie Miller
Raul Nunez
Jonathan O’Rourke
Matthew Powell
Hailey Pytel
Jason Stopinski
Griffin Sullivan
Madison Sullivan
Jesse Zappia

Love's Labour's Lost

Directed by Steve Vaughan

Ferdinand – Ben Caldwell

Lord Berowne- Darryl Semira*

Lord Longaville – Lucas Lloyd

Lord Dumaine – David Wysocki

Princess of France – Rebecca Elkin

Lady Rosaline – Marissa Biondolillo

Lady Maria – Gretchen Martino

Lady Katherine – Jamie Nablo

Boyet – Nathanial W.C. Higgins

Don Adriano de Armado – Tom Loughlin*

Moth – Charles Wahl

Holofernes – Larry Smith

Dull – Nicholas Lama

Costard – Peter Horn

Jaquenetta – Melissa Leventhal

Musicians – Jay Wollin & Keith Galantowicz

Stage Manager Natalie Morrow
Assist. Stage Manager Cali Smith
Assist. Stage Manager Bailey Wilson
Costume Design Jenna Damberger
Costume Design Assistant Brenna Prather
Costume Apprentice Kathryn Pericak
Stitcher Emma Siddon
Cutter Sarah Foote
Music Composer Randy Andropolis
Music Coordinator Jay Wollin
Set Design David Dwyer
Lighting Design Emma Schimminger
Live Sound Reinforcement Tyler Furniss
Sound System Design Chris Ballard
Wardrobe Kathryn Pericak
Wig/Hair Design Andrea Morris
Dance Captain Gretchen Martino
Choreographer Terri Filips Vaughan
Props Charge Alley Griffin
Founder/Artistic Director Saul Elkin
Executive Managing Director Lisa Ludwig
Office Manager/Education Director Tracy Snyder
Executive Assistant/Office Manager Sean Crawford
Admin. Assistant/Community Outreach Brendan Didio
Accountant Chris Ruhland
Development Consultant Laura Scala
Technical Director Scott Richardson
Shakespearience Teacher Amelia Scinta
Merchandise Emma English
Membership Kathryn Sands
Maggie Rose Bontempo
Hill Concierge Kiana Duggan-Haas
Build Crew Kelly Astyk
Keith Chaney
Claudia Choroser
David Dwyer
Andrew Fish
Nathan Giarrizzo
Tiffany Jaramillo
Thomas Jones
Mariangela Mercurio
Jessie Miller
Raul Nunez
Jonathan O’Rourke
Matthew Powell
Hailey Pytel
Jason Stopinski
Griffin Sullivan
Madison Sullivan
Jesse Zappia